Your Green Party Candidates

The following are the Green Party candidates in the April 23rd provincial general election.

Please note that these candidates are based on the new district boundaries: if you're not sure which new district you live in, you can find out by entering your address in the tool above.

Peter Bevan-Baker - Party Leader

District 17 - New Haven-Rocky Point

Peter Bevan-Baker Arrow_button_click_for_info_and_support.png

 

Boyd Leard

District 1 - Souris-Elmira

Boyd Leard Arrow_button_click_for_info_and_support.png

 

Susan Hartley

District 2 - Georgetown-Pownal

Susan Hartley Arrow_button_click_for_info_and_support.png

 

John Allen MacLean

District 3 - Montague-Kilmuir

John Allen MacLean Arrow_button_click_for_info_and_support.png

 

Jim Sanders

District 4 - Belfast-Murray River

Jim Sanders

Arrow_button_click_for_info_and_support.png

 

Michele Beaton

District 5 - Mermaid-Stratford

Michele Beaton Arrow_button_click_for_info_and_support.png

 

Devon Strang

District 6 - Stratford-Keppoch

Devon Strang Arrow_button_click_for_info_and_support.png

 

Kyle MacDonald

District 7 - Morell-Donagh

Kyle MacDonald Arrow_button_click_for_info_and_support.png

 

Sarah Donald

District 8 - Stanhope-Marshfield

Sarah Donald Arrow_button_click_for_info_and_support.png

 

District 9 - Charlottetown-Hillsborough Park

Due to the death of candidate Josh Underhay, the election in District 9 (only) will be cancelled.

A by-election will be announced in the coming weeks.

Voters can still vote in District 9 in the electoral reform referendum on April 23.

———

En raison du décès du candidat Josh Underhay, l'élection dans le district 9 (uniquement) sera annulée.

Une élection partielle sera annoncée dans les prochaines semaines.

Les électeurs du district 9 peuvent toujours voter dans le référendum sur les systèmes électorales le 23 avril.

 

 

Amanda Morrison

District 10 - Charlottetown-Winsloe

Amanda Morrison Arrow_button_click_for_info_and_support.png

 

Hannah Bell

District 11 - Charlottetown-Belvedere

Hannah Bell Arrow_button_click_for_info_and_support.png

 

Karla Bernard

District 12 - Charlottetown-Victoria Park

Karla Bernard Arrow_button_click_for_info_and_support.png

 

Ole Hammarlund

District 13 - Charlottetown-Brighton

Ole Hammarlund Arrow_button_click_for_info_and_support.png

 

Gavin Hall

District 14 - Charlottetown-West Royalty

Gavin Hall Arrow_button_click_for_info_and_support.png

 

Greg Bradley

District 15 - Brackley-Hunter River

Greg Bradley Arrow_button_click_for_info_and_support.png

 

Ellen Jones

District 16 - Cornwall-Meadowbank

Ellen Jones Arrow_button_click_for_info_and_support.png

 

Colin Jeffrey

District 18 - Rustico-Emerald

Colin Jeffrey Arrow_button_click_for_info_and_support.png

 

Matthew MacFarlane

District 19 - Borden-Kinkora

Matthew MacFarlane Arrow_button_click_for_info_and_support.png

 

Matthew J MacKay

District 20 - Kensington-Malpeque

Matthew J MacKay Arrow_button_click_for_info_and_support.png

 

Lynne Lund

District 21 - Summerside-Wilmot

Lynne Lund Arrow_button_click_for_info_and_support.png

 

Steve Howard

District 22 - Summerside-South Drive

Steve Howard Arrow_button_click_for_info_and_support.png

 

Trish Altass

District 23 - Tyne Valley-Sherbrooke

Triss Altass Arrow_button_click_for_info_and_support.png

 

Nick Arsenault

District 24 - Évangeline-Miscouche

Nick Arsenault Arrow_button_click_for_info_and_support.png

 

Jason Charette

District 25 - O'Leary-Inverness

Jason Charette

Arrow_button_click_for_info_and_support.png

 

 

James McKenna

District 26 - Alberton-Bloomfield

James McKenna

 

Arrow_button_click_for_info_and_support.png

 

Sean Doyle

District 27 - Tignish-Palmer Road

Sean Doyle Arrow_button_click_for_info_and_support.png